Środa IV tygodnia okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Fidelisa z Sigmaringen, św. Jerzego
Środa, 24 kwietnia 2024 r. imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Aktualności 15 czerwca 2017 wyświetleń: 2702

Zawierzenie Ziębic Niepokalanemu Sercu Maryi

W stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie, 13 czerwca 2017 r., ziębiczanie z dwóch wspólnot parafialnych wraz z władzami miasta i przedstawicielami najważniejszych instytucji miasta - dokonali Aktu Zawierzenia Ziębic Niepokalanemu Sercu Maryi.

W samym sercu miasta, na ziębickim rynku, wybrzmiały mocno słowa zawierzenia: "Matko Kościoła i Królowo Polski, Matko naszego zawierzenia! W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą i macierzyńską niewolę miłości wszystkich mieszkańców naszego Miasta, naszą ukochaną ziemię ziębicką, nasze parafie, kapłanów, osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, włodarzy naszego miasta, wszystkie instytucje, ośrodki pracy i służby społecznej, ojców i matki, dzieci i młodzież, ludzi starszych, chorych i samotnych, wspólnoty, grupy i wszystkie dzieci Boże".

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 20:00. Ziębiczanie tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie chrystusowców. Nie zabrakło dzieci, które ubrane w stroje fatimskich pastuszków, w sposób symboliczny uobecniły obecność małych wizjonerów z Fatimy. Wieczornej Eucharystii przewodniczył ks. Rafał J. Sorkowicz SChr. Po zakończeniu Mszy Świętej, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, ulicami miasta przeszła procesja światła. Kapłani, bracia zakonni wraz z wiernymi, wspólnie odmawiali różaniec i śpiewali maryjne pieśni. Na czele procesji niesiono relikwie świętych i figurę Matki Bożej Fatimskiej.

Około godz. 21:30 na ziębickim rynku, mieszkańcy Ziębic i okolicznych miejscowości dokonali Aktu Przebłagania za grzechy i zło dokonane na przestrzeni wieków i w czasach dzisiejszych - przez mieszkańców Ziębic. Następnie zgromadzeni na Rynku dokonali Aktu Zawierzenia Ziębic Niepokalanemu Sercu Maryi. Uczestnicy uroczystości przysięgli Niepokalanej m.in.: żyć i kochać w duchu Chrystusowej Ewangelii, walczyć o zbawienie własne i swoich bliskich, być wiernymi nauce Chrystusa i Kościoła Świętego. Aktu dokonano z udziałem przedstawicieli władz miasta i instytucji samorządowych.

Procesja fatimska przeszła następnie ulicami miasta do Kościoła św. Piotra i Pawła. W świątyni odśpiewano Apel Jasnogórski. Na zakończenie ks. proboszcz Rafał udzielił zebranym błogosławieństwa.

Ziębiccy chrystusowcy z serca dziękują wszystkim, którzy wspomogli przygotowanie i przebieg uroczystości. Szczególnie władzom miasta, ziębickiej Policji, Straży Miejskiej, Ziębickiemu Centrum Kultuty oraz dyrekcji Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Podziękowania szczególne kierujemy do młodzieży, ktłóra aktywnie właczyła się w przygotowanie wydarzenia. W uroczystości wzięło udział kilkuset ziębiczan. Pomysładowcami wydarzenia byli ksieża i bracia zakonni chrystusowcy, posługujący w Ziębicach od 1948 roku.

aktualizowano: 2017-10-11