Czwartek XXIX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues'a oraz Towarzyszy, św. Pawła od Krzyża
Środa, 19 października 2017 r. imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Pogrzeb

Pogrzeb 17 stycznia 2015 wyświetleń: 2074

Pogrzeb chrześcijański

1. Pogrzeb chrześcijański ukazuje naszą wiarę w nieśmiertelność i dalsze życie człowieka po śmierci. Stąd udział w nim powinien być naznaczony modlitwą, powagą i chrześcijańską nadzieją.

2. Najgłębszym wyrazem miłości i pamięci o zmarłych jest modlitwa, Sakrament Pokuty i ofiarowanie Komunii świętej w dniu pogrzebu za wieczne zbawienie osoby zmarłej, dbanie o grób i Msza święta w rocznicę śmierci.

WSKAZANIA PRAKTYCZNE DLA RODZINY OSOBY ZMARŁEJ:

1. Po stwierdzeniu śmierci przez lekarza, rodzina zgłasza zgon w wybranym Zakładzie Pogrzebowym.

2. W Zakładzie Pogrzebowym ustala się dzień i godzinę pogrzebu, a następnie konsultuje termin pogrzebu z parafią na terenie której mieszkała osoba zmarła.

3. Zgłaszając pogrzeb w biurze parafialnym przedstawiamy Akt Zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego i ewentualnie zaświadczenie o przyjętych przed śmiercią sakramentach (namaszczenie chorych, sakrament pokuty, Komunia święta - Wiatyk).

4. Centralnym punktem uroczystości pogrzebowych jest Msza święta w kaplicy cmentarnej.

5. Z Sakramentu Pokuty korzystamy w kościele parafialnym – spowiedź w kaplicy cmentarnej jest możliwa tylko w wyjątkowych wypadkach.

ost. aktualizacja: 2016-04-23

Parafia rzymkat. pw. św. Ap. Piotra i Pawła