Czwartek IV tygodnia okresu wielkanocnego | Święto Św. Marka Ewangelisty
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Aktualności 22 stycznia 2017 wyświetleń: 1611

Tablica poświęcona o. Ignacemu Posadzemu SChr

W III niedzielę w ciągu roku (22 stycznia) modliliśmy się na wszystkich Mszach Świętych o beatyfikację Sług Bożych ks. Kardynała Augusta Hlonda i o. Ignacego Posadzego. W naszej wspólnocie parafialnej gościliśmy ks. Bogusława Kozioła SChr, Ojca Duchownego w poznańskim Seminarium oraz postulatora w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego SChr. Ks. Bogusław wygłosił Słowo Boże i pobłogosławił tablicę ścienną, poświęconą osobie o. Ignacego.

17 stycznia 2017 wspominaliśmy 33. rocznicę śmierci Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego oraz gorliwego Apostoła polskich emigrantów. O Ignacy wielokrotnie przebywał w Ziębicach, odwiedzając Niższe Seminarium Duchowne, nowicjat, kleryków oraz kapłanów i braci zakonnych posługujących na Dolnym Śląsku od 1948 roku. Dziś jest kandydatem na ołtarze. W Oratorium, obok obrazu Serca Jezusowego, została umieszczona ścienna tablica pamiątkowa, poświęcona o. Ignacemu. Pomysłodawcą i współałtorem projektu tablicy jest ks. Jan Guzikowski SChr.

Od dzisiaj w Oratorium wiszą także portrety dwóch wielkich Polaków i Sług Bożych: Założyciela Towarzystwa Chrystusowego - kard. Augusta Hlonda oraz współzałożyciela naszego zgromadzenia zakonnego o. Ignacego Posadzego.

Tekst wstępu i modlitwy pobłogosławienia tablicy poświęconej osobie o. Ignacego Poszadzego SChr:

Wdzięczność jest przejawem duchowej kultury człowieka i wyrazem pamięci o otrzymanym dobru. Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam istnienie, zdrowie, zdolności. Jesteśmy dłużnikami względem naszych rodziców, pasterzy, nauczycieli, wychowawców, którzy na różnych drogach życia, słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość, uczyli nas prawdy, miłości, poświęcenia dla braci. Takim pasterzem, Polakiem, wychowawcą, wielkim Apostołem polskich emigrantów był Ojciec Ignacy Posadzy SChr – Współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Gromadzimy się dzisiaj w naszej świątyni i pragniemy utrwalić w sercach i w marmurowej tablicy pamięć o wielkim pasterzu Kościoła, gorliwym i pokornym kapłanie, wielkim patriocie, który wielokrotnie, w tym właśnie miejscu – sprawował Eucharystię, modlił się i zawierzał Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – wspólnotę Kościoła, Towarzystwo Chrystusowe, Ojczyznę i naszych rodaków, żyjących poza jej granicami.

Módlmy się: Boże i Ojcze Stwórco wszystkich ludzi, Ty posłałeś swojego Syna jako Nauczyciela mądrości, która do Ciebie prowadzi. Ty nieustannie powołujesz i posyłasz zwiastunów swojego Słowa, by Twoje Imię było uwielbione między narodami. Prosimy Cię o łaskę wyniesienia na ołtarze sługi Bożego O. Ignacego Posadzego SChr.

Niech przykład jego chrześcijańskiego życia, wierna służba Kościołowi oraz jego odwaga w traceniu siebie dla Boga, dla powierzonego ludu Bożego, dla polskich emigrantów - będzie dla nas światłem na drogach naszego codziennego wędrowania ku Niebu. Pełni wdzięczności za dar życia i duchowego dziedzictwa O. Ignacego Posadzego SChr, prosimy Cię, Panie, pobłogosław tę marmurową tablicę, poświęconą jego osobie.

Pobłogosław także, miłosierny Boże, portrety Sług Bożych – kard. Augusta Hlonda i o. Ignacego Posadzego SChr. Niech świadectwo gorliwej wiary i chrześcijańskiego życia tych dwóch wielkich Polaków i Apostołów polskich emigrantów, przypomina nam, żyjącym na ziębickiej ziemi, jak ofiarnie miłować Boga, Kościół i Ojczyznę. Przez Chrystusa Pana naszego.

aktualizowano: 2017-02-04