Czwartek V tygodnia okresu wielkanocnego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Atanazego
Czwartek, 02 maja 2024 r. imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Aktualności 24 lipca 2015 wyświetleń: 1876

Probacja chrystusowców w Poznaniu

Wspólnym odmówieniem modlitwy w ciągu dnia w kaplicy, obiadem w refektarzu Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu oraz koncelebrowaną wieczorną Eucharystią pod przewodnictwem wikariusza generalnego, ks. Bogusława Burgata SChr rozpoczęła się w poniedziałek 6 lipca miesięczna zakonna probacja dwudziestu kapłanów – chrystusowców święconych głównie w latach 2005-2007 (ale są również i współbracia starsi) i pracujących zarówno w kraju i zagranicą (reprezentowane są wszystkie prowincje zagraniczne zgromadzenia).

W probacji bierze udział ks. Rafał, proboszcz ziębickiej parafii.

W dniach 9-15 lipca probanci odbyli tygodniowe rekolekcyjne ćwiczenia. Poprowadził je o. Ryszarda Bożka CSsR, w latach 2008-2011 prowincjała redemptorystów w Polsce. Probacja to czas w którym kapłani uczestniczą w wykładach i warsztatach. Prowadzą je  m. in. Bracia Albertyni z Krakowa, o. Stanisław Wiśniewski OMI, Przełożona Generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla s. Ewa Kaczmarek MChR, ks. Rafał Pajszczyk, emerytowany biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap, p. Zofia Rubini i lek. med. Rafał Staszewski.

Jak mówił w słowie wprowadzającym ks. wikariusz, to miesięczne spotkanie ma na celu odnowienie życia zakonnego i rozbudzenie żaru apostolskiego na rzecz polskich emigrantów. Ta odnowa odbywać się będzie przez wspólne odprawianie praktyk duchowych, braterskie spotkania (probanci odwiedzą dom nowicjacki w Mórkowie, gdzie nastąpi odnowienie zakonnych ślubów oraz dom seniora w Puszczykowie).

Ponadto dwa dni (17 i 22 lipca) poświęcone zostały modlitwie w intencji rychłej beatyfikacji Założyciela i Współzałożyciela i pielgrzymowaniu do grobu ojca Ignacego Posadzego i do serca kard. Augusta Hlonda. Przy okazji tej drugiej pielgrzymki probanci złożyli wizytę Prymasowi Polski, abpowi Wojciechowi Polakowi.

aktualizowano: 2015-10-03