IV Niedziela okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Piotra Chanela, św. Ludwika Marii Grignion de Monfort
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Aktualności 2 marca 2024 wyświetleń: 320

Pogrzeb ks. Jana

Pogrzebowe uroczystości śp. ks. Jana Guzikowskiego odbyły się w czwartek 29 lutego 2024 r. w kościele parafialnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ziębicach, w miejscu, które zmarły kapłan wybrał na miejsce zamieszkania i posługi po powrocie z Francji. Rozpoczęła je wspólna modlitwa różańcowa poprowadzona przez ziębickich parafian, a w południe została odprawiona Msza Święta pogrzebowa, której przewodniczył ks. Zbigniew Wcisło SChr, przełożony prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej obejmującą Francję, Hiszpanię i Portugalię. Okolicznościową, obfitującą w osobiste wątki i świadectwo homilię wygłosił ks. Ryszard Szymanik SChr, przełożony Domu Głównego chrystusowców w Poznaniu. Razem z siostrami, siostrzenicą i bratankami oraz kuzynostwem z rodzinami przy trumnie zgromadzili się parafianie z Ziębic oraz chrystusowcy z wielu domów zakonnych oraz placówek duszpasterskich z Polski i Niemiec, spośród których wypadałoby zauważyć Współbraci posługujących ongiś we Francji i przybywających do tego kraju, gdy prowincjałem był śp. ks. Jan, czy ostatniego żyjącego już kapłana – ks. Stanisława Kuczaika SChr – który ze zmarłym kapłanem przyjmował w kwietniu 1957 r. święcenia kapłańskie. Przybyli nadto moderatorzy nowicjaccy, bracia i diakoni chrystusowcy. Nie zabrakło duchowieństwa diecezjalnego z dekanatu i spoza dekanatu z ks. dziekanem Ryszardem Słowiakiem z Ciepłowód i ks. kan. Jerzym Frąckowiakem z Nowej Soli (wieloletnim przyjacielem Zmarłego). Na początku liturgii wszystkich przywitał miejscowy proboszcz ks. Rafał Hoczek SChr, który również podziękował za pomoc w opiece nad odchodzącym z tego świata śp. ks. Janem, a w serca żałobników okrytych smutkiem i stratą chciał wlać nadzieję płynącą z faktu zmartwychwstania Chrystusa i naszej wiary w życie wieczne. Tę ufność i nadzieję wlewał też homilista, przypominając swoje spotkania i rozmowy ze zmarłym kapłanem, z których tchnęły wyniesiona z domu rodzinnego wiara oraz miłość do rodziny i tej naturalnej, i tej zakonnej. Na zakończenie przemówili jeszcze główny celebrans ks. prowincjał oraz ks. proboszcz, dziękując za uczestnictwo, modlitwę i przyjętą Komunię Świętą oraz przypominając ostatnie słowa Zmarłego Do domu!, które w kontekście odczytanej w czasie Mszy Świętej Ewangelii (zob. J 14,1-6) brzmiały jak autentyczne świadectwo wiary w życie wieczne. Ksiądz proboszcz poprowadził w kościele obrzędy ostatniego pożegnania oraz przewodniczył wspólnej modlitwie przy grobie, do którego zostało złożone ciało śp. ks. Jana.

utworzono : 2024-03-02