Środa IV tygodnia okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Fidelisa z Sigmaringen, św. Jerzego
Środa, 24 kwietnia 2024 r. imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Aktualności 26 marca 2021 wyświetleń: 607

Komunikat Arcybiskupa Metropolity

Wrocław, dnia 26 marca 2021 r.

L.dz. 452/2021

DO DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ
W SPRAWIE PRZESTRZEGANIA ZALECEŃ WŁADZ PAŃSTWOWYCH
ODNOŚNIE ZGROMADZEŃ RELIGIJNYCH

W związku ze zbliżającymi się najważniejszymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie pandemii kiedy szczególnie potrzebujemy tej nadziei płynącej od Chrystusa Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć, kościoły i kaplice powinny pozostawać otwarte dla wiernych, aby mogli uczestniczyć w liturgii lub przyjść na indywidualną modlitwę. Warto jest stworzyć okazję, tym którzy uczestniczą w duchowy sposób w liturgii, do przyjęcia w wyznaczonym czasie Komunii św. wielkanocnej i otrzymać owoce tego Najświętszego Sakramentu.

Mając na uwadze troskę o zdrowie i życie wszystkich wiernych Archidiecezji Wrocławskiej, zwracam się z prośbą do duchowieństwa i wiernych o odpowiedzialne stosowanie się do zaleceń władz państwowych dotyczących panującej epidemii. Dotyczy to również troski o liczbę wiernych na zgromadzeniach religijnych w naszych świątyniach. Dlatego osoby młodsze, które nie muszą siedzieć, niech ustępują miejsca starszym, a same zajmą miejsca stojące w odpowiednim dystansie do innych. Jeśli w kościele jest już zgromadzona duża liczba osób, to warto przygotować dla wiernych możliwość uczestniczenia w Eucharystii, sprawowanej w tym kościele, na otwartej przestrzeni wokół kościoła przez odpowiednie nagłośnienie i możliwość przystąpienia do Komunii św. Warto rozważyć wprowadzenie - jeśli to możliwe - dodatkowych Mszy św. w dni nakazane tego szczególnego czasu. Taka troska jest wyrazem miłości bliźniego ze względu na wzajemną wrażliwość dotyczącą zdrowia i poszanowania życia. Wyrażam swoją nadzieję, że proboszczowie i administratorzy parafii, świadomi swojej odpowiedzialności, znajdą optymalne rozwiązania zgodne z prawem kanonicznym oraz postanowieniami władz państwowych.

Dlatego, posiadając uprawnienia otrzymane od Stolicy Apostolskiej, udzielam wszystkim kapłanom pracującym w duszpasterstwie możliwość sprawowania czterech Mszy św. (w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w II Niedzielę Wielkanocną czyli Miłosierdzia Bożego) z zachowaniem innych przepisów prawa kanonicznego dotyczących tej kwestii.

Pragnę dodać, że komunikaty i dekrety wydawane w ostatnich dniach, a dotyczące życia religijnego, nie mają na celu szczegółowego opisania wszystkich aspektów przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy, One mają zwrócić naszą uwagę, że czas, w którym się znaleźliśmy jest czasem wyjątkowym i wyjątkowe muszą być kroki, jakie podejmujemy, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy pragną się modlić w naszych kościołach. Czas epidemii nie jest czasem zwyczajnym i nie możemy dziś organizować duszpasterstwa tak, jak realizowaliśmy to w latach, kiedy nie groziło nam żadne niebezpieczeństwo. Dlatego apelując o zachowanie wskazań wydawanych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zdrowie Polaków oraz o godne i piękne przygotowanie i przeżywanie liturgii, proszę jednocześnie zarówno księży, jak i wiernych świeckich o rozsądne decyzje, które pomogą nam wszystkim przejść przez to trudne wydarzenie epidemii.

Ufam, że prośba oraz wskazania i możliwości przedstawione w tym komunikacie zostaną przez wszystkich przyjęte ze zrozumieniem oraz zostaną wprowadzone w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej. Na czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metrpolita Wrocławski