Poniedziałek VI tygodnia okresu wielkanocnego | Święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Poniedziałek, 06 maja 2024 r. imieniny: Beniny, Filipa, Judyty

Aktualności 20 kwietnia 2015 wyświetleń: 1588

Już wkrótce otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

Jako chrystusowcy, czyli duszpasterze polskich emigrantów, z radością informujemy o otwarciu Muzeum Emigracji w Gdyni. Nastąpi ono 16 maja. Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyne miejsce w kraju, które ukaże historię emigracji z ziem polskich. To również jedna z zaledwie kilku tego typu placówek na świecie, w której opowieść ta może wybrzmieć w miejscu faktycznie związanym z tematem – niezwykłym budynku Dworca Morskiego, przez lata służącym obsłudze ruchu emigracyjnego.

Twórcy Muzeum podkreślają: "Historia emigracji z ziem polskich to opowieść o milionach ludzi, którzy opuszczali kraj w poszukiwaniu lepszego życia, marzeń, wolności. To historia pełna emocji, wzruszeń, dramatycznych i niezwykłych losów; jest to też opowieść o nadziei, wyzwaniu, odwadze. Na tle rozmaitych faktów i wątków historycznych niezmiernie interesujące wydaje się wzajemne przenikanie zjawiska emigracji w historii naszego kraju z losami indywidualnych postaci. Dla jednych wyjazd był przymusem, dla innych – realizowaniem marzeń, poszukiwaniem wolności. Pomysł stworzenia Muzeum Emigracji w Gdyni nie jest przypadkowy – to stąd, z Dworca Morskiego w Gdyni, tysiące ludzi wyruszało w podróż do nowego życia. Muzeum stawia sobie za cel odpowiedź na pytania: jak, kiedy, dlaczego, dokąd i z jakim skutkiem emigrowali mieszkańcy ziem polskich. Pragniemy opowiedzieć historię do tej pory często pomijaną, przemilczaną, nawet fałszowaną – choć jest to opowieść, która niejednokrotnie powinna napawać Polaków dumą.

Emigracja jest nieodłącznym składnikiem naszej pamięci, dlatego powstanie Muzeum poświęconego temu zjawisku to wypełnienie istotnej luki w polskiej polityce historycznej. Trud zgromadzenia pod jednym dachem wielu wątków emigracji jest zadaniem ambitnym i wartym podjęcia. Bo historia emigracji to historia burzliwa i fascynująca, która musi wreszcie zostać opowiedziana."

Na stronie internetowej Muzeum czytamy m.in.:

Historia emigracji to historia niezwykle osobista, poruszająca – składają się na nią losy milionów ludzi. Pragniemy możliwie wiernie przekazać emocje towarzyszące decyzjom o wyjeździe, opuszczaniu najbliższych, porzucaniu dotychczasowego życia i rodzinnego kraju; opowiedzieć o trudach podróży, zetknięciu z egzotyką, wielokulturowością i o budowaniu własnej tożsamości na nowych ziemiach. Będzie to również opowieść o kulisach emigracyjnego biznesu: szlakach transportowych, instytucjach zajmujących się logistyką, ludziach żyjących z organizacji przerzutu emigracyjnych mas. Wreszcie – o porcie jako węźle całego systemu transportowego oraz warunkach, w jakich do innego świata podróżowali rodacy. To opowieść, która dotyczy każdego z nas. Znaczenie i skalę zjawiska emigracji dla naszej narodowej tożsamości pokazuje fakt, że Polska jest w światowej czołówce pod względem rozproszenia narodu poza granicami państwa.

W Muzeum Emigracji stawiamy sobie również za cel zbudowanie nowoczesnej instytucji kulturalnej, która pod znamiennym adresem – Gdynia, ul. Polska 1, łączyć będzie funkcje wystawiennicze, artystyczne, popularyzatorskie oraz edukacyjne. Poprzez profil programowy wystaw stałych i zmiennych, kino studyjne oraz działania o charakterze teatralnym, Muzeum pełnić będzie rolę centrum działań kulturalnych, łączącego sztukę i naukę. Pragniemy, by nowo powstająca instytucja stała się zarówno miejscem rozrywki, jak i ośrodkiem szeroko pojętego przemysłu kulturalnego.

Prezentując historię polskiej emigracji podejmiemy także próbę stworzenia archiwum polskich wychodźców – komputerowej bazy dziejów emigranckich rodów. Przewiduje się gromadzenie dokumentów, zabytków, badanie źródeł, notacje audio-video, publikacje, wymianę naukową. Przyszłe Muzeum liczy na współpracę i pomoc wszystkich ośrodków badawczych zajmujących się problematyką emigracji i Polonii.

Zapraszamy na stronę Muzeum: muzeumemigracji.pl

aktualizowano: 2015-04-24