Aktualności
70 lat posługi chrystusowców na Pomorzu Zachodnim
W dniach 5-9 maja 2015 roku na Pomorzu Zachodnim, a szczególnie w Szczecinie zaplanowano dni modlitw o beatyfikację Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski. Wydarzenie związane było z 70-leciem powrotu Ziem Zachodnich i Północnych do Polski po zakończeniu II wojny światowej.
Szczególnym tytułem było zorganizowanie przez kard. A. Hlonda, na mocy specjalnych uprawnień Stolicy Apostolskiej, polskich struktur kościelnych na tych nowych terenach . Jako pierwsi pracę duszpasterską na Pomorzu Zachodnim i Szczecinie podjęli księża i bracia zakonni ze zgromadzenia zakonnego założonego przez kard. A. Hlonda – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – chrystusowcy.
Uroczystości zapoczątkowano 5 maja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie odbyła się konferencja naukowa pt. „Kościół katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956”. Obrady trwały cały dzień i odbyły się w pięciu sesjach. Zaprezentowano w nich m.in. takie tematy: Stolica Apostolska wobec Ziem Zachodnich Polski po II wojnie światowej; Kościół katolicki w Polsce w latach 1945-1956. Główne aspekty; Organizacja Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956; Uwarunkowania polityki państwa wobec Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956. W drugiej sesji przedstawiono kościoły mniejszościowe. W trzeciej sesji przedstawiono problemy pracy duszpasterskiej, poczynając od czasów pionierskich. W czwartej zaprezentowano biografie księży z ks. inf. Edmundem Nowickim, pierwszym Administratorem Apostolskim ustanowionym przez kard A. Hlonda oraz w ostatniej: Kościół w polityce władz PRL na Pomorzu Zachodnim. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz tamtejszy IPN.
Główne uroczystości odbyły się następnego dnia, w środę 6 maja – w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, gdzie od zakończenia wojny duszpasterstwo prowadzą księża chrystusowcy. Było to dokładnie w 70-tą rocznicę odprawienia pierwszej Mszy Świętej w powojennym Szczecinie, sprawowanej przez duszpasterza polskiego, pioniera tej ziemi, ks. Floriana Berlika, chrystusowca.
Uroczystość zgromadziła w sanktuarium ponad 100 księży chrystusowców z kraju i z zagranicy, księży diecezjalnych i zakonnych, ponad 60 Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. W uroczystości udział wzięli również wszyscy nowicjusze i klerycy wyższego seminarium duchownego Towarzystwa Chrystusowego wraz z przełożonymi. Nie zabrakło także wiernych świeckich.
O godz. 12.00 ks. prof. Bernard Kołodziej TChr wygłosił wykład na temat objęcia przez chrystusowców duszpasterstwa Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, poczynając od ks. Floriana Berlika. Chrystusowcy objęli wtedy teren od Pyrzyc po Kamień Pomorski i Trzebiatów. W 1947 r. Administrator Apostolski, ks. Edmund Nowicki tak podsumował pracę chrystusowców: „osiemnaście miesięcy temu wykuwały się na piastowskich kresach pierwsze zręby organizacji życia kościelnego, w krainie bez kapłana i ołtarza, w morzu min i pogwiździe zbłąkanych kul. Na pola „dzikiego” wówczas zachodu ruszyło z miejsca Towarzystwo Chrystusowe. Wyprzedziło wszystkich. Dysząc prośbą da mihi animas – (daj mi dusze, zawołanie biskupie kard. A. Hlonda), biegło na najdalsze nieznane krańce i pierwsze budowało ogniska parafialne”. Co czwarty ksiądz pracujący wtedy na Pomorzu Zachodnim był chrystusowcem.
Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta dziękczynna, której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, koncelebrowali wszyscy zebrani kapłani wraz z przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszardem Głowackim oraz wikariuszem biskupim miasta Szczecina ks. Aleksandrem Ziejewskim. Homilię wygłosił abp metropolita A. Dzięga, podkreślając w niej wielkie zasługi kard. Augusta Hlonda w organizacji duszpasterstwa powojennego oraz wkład księży i braci zakonnych Towarzystwa Chrystusowego w duszpasterstwo na tych terenach.
Po Mszy Świętej nastąpił akt zawierzenia Towarzystwa Chrystusowego i zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Uroczystość zakończył abp metropolita A. Dzięga uroczystym błogosławieństwem na dalsze lata duszpasterskiego posługiwania.
Wspólnotę ziębicką na uroczystościach w Szczecinie reprezentował ks. proboszcz Rafał J. Sorkowicz SChr